Dark Light

Cydia Impactor’un aylar önce çalışmaz duruma gelmesiyle iOS cihazlara App Store dışından uygulama yükleme işlemi sekteye uğramış, meşakkatli yollarla .ipa dosyaları yüklenmeye devam edebilmiştik. Şubat başlarından beri düzgün olarak tek çözüm diyebileceğimiz AltStore’un eski sürümü normal kullanıcı seviyesi için epey karmaşık diyebileceğimiz yöntemler ile side-load diye tabir edebilen jailbreak bulunmayan cihazlara da uygulama yüklemeyi sağlayan sistemi kullanıyorduk. AltStore’un yayımlanan son sürümü ile jailbreak gerekliliği olmadan dilediğiniz .ipa dosyasını (tabii bunlara iOS cihazınızı jailbreak’lemenize olanak sağlayan unc0ver uygulaması da dahil.)

Bilgisayarınızda iTunes ve iCloud‘un yükle ve son sürümlerinde olduğundan emin olun. (Microsoft Store’dan değil doğrudan Apple’ın kendi sitesinden yüklemiş olmanız gerekmekte, aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.)

iTunes : https://www.apple.com/itunes/download/win64

iCloud : https://secure-appldnld.apple.com/windows/061-91601-20200323-974a39d0-41fc-4761-b571-318b7d9205ed/iCloudSetup.exe

AltStore ile .ipa yükleme adımları:

 • https://altstore.io/ adresinden bilgisayarınıza gerekli olan dosyayı indir.
 • Setup’ı bilgisayarınıza kurun. (Çift tıkla next next next)
 • iPhone ya da iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bilgisayara kurmuş olduğumuz AltServer (bilgisayar üzerindeki adı bu şekilde) isimli programı çalıştırın.
 • Aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi mail yazma penceresine gelin.
 • Apple mail’nizi ve şifrenizi girin ve Install butonuna basın.
 • Yükleme işlemi tamamlanınca iOS cihazınızda AltStore sembolü belirmiş olacak.
 • AltStore’u iOS cihazınızda açabilmek için Ayarlar/ Genel / Aygıt Yönetimi yoluyla mail adresinize dokunun ve “Güven”‘e basın.
 • Artık AltStore’u açabilirsiniz.
 • Her şey hazır görünüyor. Artık yüklemek istediğiniz .ipa dosyasına Safari üzerinden girip indir demeniz ve indirme tamamlandığında uygulamayı AltStore ile beraber açmanız gerekmektedir. [Aynı zamanda bilgisayarınızdaki AltStore’un da açık olması gerekmektedir.(Eğer yükleme sırasında hata almadan yükleme başarısız olursa bilgisayarınızdaki antivirüs programını 10 dakikalığına devre dışı bırakın.)]

Önerilen yazı :

Olaylara çok hakim olmayanlar için son adımları göstermek adına rastgele bir siteden .ipa dosyası yüklemeyi deneyelim.

Videoda da görebileceğiniz gibi bir siteye girdim ve BatteryLife uygulamasını yüklüyorum. (Giriş bilgilerinin olduğu bölümü kestim, siz Apple ID’niz ve şifreniz ile giriş yapınız.)

19 comments
 1. merhaba, yazı için teşekkür ederim. ben de SE 2016 kullanıyorum. 1 sene kadar önce ios 13.1.1 için jb yaptım. fakat dün birden çöktü sanırım telefon açılıp kapanıyordu. şarja takıp açtım jb iptal olmuş hiçbir uygulamaya girmiyor. altstore u tekrar yükledim profile güvendim fakat açılmıyor. cydia hala duruyor ama açılmıyor. bu noktada ne önerirsiniz?

  1. Merhaba, anladığıma göre cihazınızda unc0ver jailbreak varmış ve cihaz kapanıp açıldığı için jailbreak’iniz gitmiş dolaysıyla da cydia da dahil olmak üzere jailbreak ile yüklediğiniz uygulamaları açamıyorsunuz. AltStore’u cihazınızdan silerek, kendi sitesinden temiz bir kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Şu an sizde gördüğüm tek sorun AltStore’u cihazınıza yükleyemiyorsunuz. AltStore arada çökebiliyor ve kendisini yükletmeyebiliyor.
   https://altstore.io/

   Eğer AltStore’u yükleyemezseniz iOS 14 rehberimde anlattıklarımın aynısnı uygulayarak iOS 13 cihazınızı da checkra1n ile jailbreak’leyebilirsiniz:
   https://oktaykurt.com/checkra1n-ile-ios-14-jailbreak/

  1. Yok hayır Apple bireysel kullanıcılara, mail adresleri ile 1 uygulamayı yüklemeleri ve kullanmaları için 7 gün süre veriyor o yüzden o. 7 gün bitmeden AltStore üzerinden AltStore’un kendisini tekrar imzalatırsanız (AltStore uygulamasındayken AltStore’a tıklayarak.) 7 günlük süre yenilenmiş olacaktır. Kendi kendisine son 2 gün kala imzalama yapıyor mu emin değilim ama yapmıyorsa dediğim gibi kendiniz yapabilirsiniz.

   1. Hocam şu an sadece whatsapp kurulu kaldı,diğerlerini sildim ama başka uygulama yükletmiyor,10 dan fazla yükleyemezsiniz gibi birşey yazıyor,deneyip sildiklerim var,bu yüzden sanırım.o uygulamalardan çıkış ya da silme seçeneği var mı ? ipad 6.nesi İos 14.2 kullandığım için jailbreak de yapamıyorum henüz,checkra ile denedim ama cydia var ama hiçbir dosya yüklenmiyor

   1. hocam tam net yazamamısım cihaz jb siz altstoredan altstore uygulaması harici 2 ipadan fazla kuramıyorum farklı icloud hesabındada aynı durum bide 3utools da haftalık 10 imza olayına takıldım nasıl halledebilir

  1. iTunes ve iCloud’un bilgisayarınızda son sürümlerinde yüklü olduğuna emin misiniz? Genelde çoğu kişide iTunes yüklü olsa bile iCloud olmayabiliyor.
   “AltStore ile .ipa yükleme adımları:” başlığının üstündeki linkler aracılığı ile indirip yükleyebilirsiniz.

 2. İpa dosyalarını bulanileceğimiz bi site var mı ? Özellikle siz filmic proyu kurabilirmisiniz ben kuramadım bi kaç uygulama kurabildim ama Filmic pro kurulmuyor hata veriyor sürekli . Çok eski bi sürümü yüklendi ama oda iyi çalışmıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts