Cydia Impactor’un aylar önce çalışmaz duruma gelmesiyle iOS cihazlara App Store dışından uygulama yükleme işlemi sekteye uğramış, meşakkatli yollarla .ipa dosyaları yüklenmeye devam edebilmiştik. Şubat başlarından beri düzgün olarak tek çözüm diyebileceğimiz AltStore’un eski sürümü normal kullanıcı seviyesi için epey karmaşık diyebileceğimiz yöntemler ile side-load diye tabir edebilen jailbreak bulunmayan cihazlara da uygulama yüklemeyi sağlayan sistemi kullanıyorduk. AltStore’un yayımlanan son sürümü ile jailbreak gerekliliği olmadan dilediğiniz .ipa dosyasını (tabii bunlara iOS cihazınızı jailbreak’lemenize olanak sağlayan unc0ver uygulaması da dahil.)

Bilgisayarınızda iTunes ve iCloud‘un yükle ve son sürümlerinde olduğundan emin olun. (Microsoft Store’dan değil doğrudan Apple’ın kendi sitesinden yüklemiş olmanız gerekmekte, aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.)

iTunes : https://www.apple.com/itunes/download/win64

iCloud : https://secure-appldnld.apple.com/windows/061-91601-20200323-974a39d0-41fc-4761-b571-318b7d9205ed/iCloudSetup.exe

AltStore ile .ipa yükleme adımları:

  • https://altstore.io/ adresinden bilgisayarınıza gerekli olan dosyayı indir.
  • Setup’ı bilgisayarınıza kurun. (Çift tıkla next next next)
  • iPhone ya da iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayın.
  • Bilgisayara kurmuş olduğumuz AltServer (bilgisayar üzerindeki adı bu şekilde) isimli programı çalıştırın.
  • Aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi mail yazma penceresine gelin.
  • Apple mail’nizi ve şifrenizi girin ve Install butonuna basın.
  • Yükleme işlemi tamamlanınca iOS cihazınızda AltStore sembolü belirmiş olacak.
  • AltStore’u iOS cihazınızda açabilmek için Ayarlar/ Genel / Aygıt Yönetimi yoluyla mail adresinize dokunun ve “Güven”‘e basın.
  • Artık AltStore’u açabilirsiniz.
  • Her şey hazır görünüyor. Artık yüklemek istediğiniz .ipa dosyasına Safari üzerinden girip indir demeniz ve indirme tamamlandığında uygulamayı AltStore ile beraber açmanız gerekmektedir. [Aynı zamanda bilgisayarınızdaki AltStore’un da açık olması gerekmektedir.(Eğer yükleme sırasında hata almadan yükleme başarısız olursa bilgisayarınızdaki antivirüs programını 10 dakikalığına devre dışı bırakın.)]

Önerilen yazı :

https://oktaykurt.com/unc0ver-5-0-0-ile-ios-13-5-11-0-icin-jailbreak/

unc0ver 5.3.1 ile iOS 13.7 – 11.0 için Jailbreak

Olaylara çok hakim olmayanlar için son adımları göstermek adına rastgele bir siteden .ipa dosyası yüklemeyi deneyelim.

Videoda da görebileceğiniz gibi bir siteye girdim ve BatteryLife uygulamasını yüklüyorum. (Giriş bilgilerinin olduğu bölümü kestim, siz Apple ID’niz ve şifreniz ile giriş yapınız.)

Meraklısına:

https://oktaykurt.com/ios-14-icin-appsync-unified-ile-ipa-yukleme/

iOS 14’te Nasıl Uygulama (.ipa) Yüklenir?