Dark Light

Gerçek hayat ögelerinin bir bir dijital mecralarda kendisine yer bulması sıradan bir gerçek. Uzun süre önce (bu uzun süreyi bilgisayarların o kadar da yaygınlaşmadığı 2000’li yıların başlarına kadar da düşünebiliriz.) internet dünyasındaki yerine merhaba diyen satranç da bunlardan biri.

Satranç nedir, odur budur gibi zırvalıklarla vaktinizi almak istemiyorum. Bugünkü konumuzda günümüz internet dünyasında en çok tercih edilen ve sizlere online olarak satranç oynama imkanı tanıyan 2 siteyi karşı karşıya getireceğiz.

Chess.com mu Lichess mi ?

Ücretlendirme:

Chess.com

Aylık paralı üyelikler ve bu üyeliklerin sınıflandırılması mı? Yok ben almayayım. O evet aylık para ödüyorum ve Silver üye oluyor ama o da ne keşke Platinium üye olsaydım. Chess.com içeriklerinin bir çoğu için sizden para talep eder.

Lichess

Tamamen ücretsiz ve reklamsız hizmet. Site masrafları Lichess açıklamalarına göre yapılan bağışlarla idare ediliyor. Ücretli bir olayının olmamasının yanında tamamen açık kaynak. (Bu kavramın ne olduğunu bilmiyorsanız ufak bir araştırma yapabilirsiniz.)

Öğreticilik ve kendinizi geliştirebilme:

Her ikisinin de taşların nasıl hareket ettiğinden başlayarak oyun sonu hamlelerine kadar uygulamalı rehberleri bulunuyor. Ama çeşitlilik ve stratejik olarak kendini geliştirmek isteyen biri için chess.com’un rehberlerinin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Topluluk ve forum:

Chess.com

Aktif forumu, kulüpler özelliği ve bloglarıyla satranç ile yeni birçok şey öğrenmenize olanak sağlıyor. Güncel olarak kullanıcılar makaleler yayımlıyor ve herkesin tüketimine sunuyor.

Lichess

Her ne kadar Lichess de kendine bir foruma sahip olsa da chess.com ile kıyaslanamayacak aktiflikte.

Oyuncu sayısı:

Chess.com

Bundan birkaç yıl önce soracak olsanız oyuncu sayısı bakımından tartışmasız chess.com derdim. Ancak artık Lichess ile kafa kafaya olduğu aşikar. Bunun yanında her yerde karşınıza çıkabilen reklamlarını saymıyorum bile. Yüksek elodaki oyuncuların genelde de burada olduğunu atlamamak gerekir.

Lichess

Giderek ivmelenen oyuncu saysı ile yükselişine devam ediyor. Usta oyuncu sayısı bakımından chess.com’a nazaran daha az tercih edilse de değerli epey oyuncuyu içerisinde barındırıyor. Oyun bulma konusunda her iki platformda da sıkıntı çekmeniz olası değil.

Canlı yayınlar ve TV özelliği:

Chess.com

Twitch.tv üzerinde bir çok izlenen yayıncısı bulunuyor. Lichess’e göre daha sık olan turnuvalar ile bir şeyler izlemek istediğiniz zaman size daima içerik sağlayabiliyor.

Lichess

Twitch.tv’de Lichess üzerinden oynayan bir çok oyuncu olmasının yanı sıra site üzerinde harika bir TV özelliği bulunmakta. İstediğiniz oyun türünde bir çok elo grubundan oyuncular canlı olarak izlenebilir durumda. Bu olayın bir canlı yayının aksine site üzerinden online olarak tahtanın üzerinde oluşu chess.com’a göre önemli bir artı.

Oynanabilirlik ve arayüz:

Chess.com

Şah olduğunuzda uyarılmak istemez misiniz? Ben de isterim ama burada bunu bulmak biraz zor. Bilgisayardan oynuyorsanız sizi rahatsız edebilecek bir ekran var. Belki de Lichess’e alışmış olduğum için bana öyle geliyordur.

Lichess

Temiz ve minimal. Neyin ne olduğunu olabildiğince açık görebiliyorsunuz. Eliniz mi kaydı. Evet, geri alma isteği ile rakibiniz de kabul ederse hamlenizi geri alabiliyorsunuz. Özellikle arkadaşlarınızda oynuyorsanız ve kazanmaktan ziyada güzel bir maç geçmesi önceliğinizse Lichess bu konuda tercihiniz olucak.

Genel değerlendirmem ve seçim:

Canım satranç oynamak istiyor. Chrome’u açıyorum ve o klavyeme dokunmaya başlıyorum. Evet benim gözümde kazanan kesinlikle lichess.org . Son derece açık ve minimal oynanışı, açık kaynak ve reklamsız yapısıyla benim tercihim Lichess. Siz de kendi tercihinizi ve nedenini yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *