Dark Light

Elinizde benimki gibi emektar ve eski bir ses sistemi varsa bu rehber ile birlikte onu Bluetooth ile kullanabilir hale getirebileceksiniz. Eski ses sistemi diye belirtmemin sebebi ise görece yeni ses sistemlerinde Bluetooth özelliğinin kendinden bulunuyor olabilmesi. Evimde bulunan ve kullanılmadan senelerce duran ses sistemim şu an Bluetooth özelliği sayesinde hem telefondan hem de bilgisayarımdan yönetebilmem ile kullanışlı bir hale geldi.

Sahip olduğum cihaz :

Sony MHC-RV6000 (2 adet sesin çıkacağı kabini de bulunuyor ancak onları koymaya gerek duymadım.)

Görebileceğiniz gibi cihazın sol tarafında Audio yazısı ve onu takip eden L ve R harfleri bulunmakta. Bunlar stereo ses için sağ ve sol giriş yuvaları.

Eski ses sistemini bluetooth hale getirmek için gerekli malzemeler:

  1. 2RCA’dan 3.5mm‘ye dönüştürme kablosu. (10TL’den ucuz)
  2. Bluetooth ses alıcı modül. (Benim kullandığım VHM-314 [Ben 25TL’ye aldım.])
  3. 1 adet Micro-USB kablo ve 5V’luk adaptörü. (Basitçe micro-usb şarj aleti)

Bluetooth Hale Getirme:

  1. Elinizde bu gerekli malzemeler olduktan sonra artık yapması çocuk oyuncağı. İlk olarak kablonun 2RCA yani beyaz ve kırmızı erkek girişlerini ses sisteminizin sağ ve sol dişi girişlerine bağlayın. (Benim kablom siyah ve kırmızı renkteydi.)
  2. 3.5mm girişini Bluetooth ses alıcı modülüne sokun.
  3. 5 Volt’luk adaptöre bağlı Micro-USB ucunuzu Bluetooth ses alıcı modülüne takın. (Tabii ki adaptör de prize bağlı olacak.)
  4. Bluetooth modül üzerinde mavi bir ışık belirecektir artık tek yapmanız gereken bağlanmak istediğiniz cihazın (telefon, laptop vb.) Bluetooth’unu açıp bluetooth modülünüze bağlanmak. (Benimkinin adı VHM-314)

Artık emektar ses sisteminizi istediğiniz gibi pratik şekilde kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts