Dark Light

Laptop’larda beklenmedik kapanmaların ve yeniden başlatmaların önemli sebeplerinden biri işlemcinizin eriştiği yüksek sıcaklıklar olabiliyor. Standart koşullarda laptopunuzda bulunan fan ya da fanlar işlemci sıcaklığına göre otomatik olarak hızlanır ya da yavaşlar. Ancak bazen bu fanların optimal olarak çalışmaması ya da sıcaklığın doğru tespit edilememesi gibi durumlar sebebiyle fanlar gerekli hızda çalışmayabilir. Bunun sonucunda da laptopunuzda kapanmalar ya da yeniden başlatmalar meydana gelecektir.

Bu rehber yazımda laptopunuzun fan hızını nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğim. Ancak unutmamanız gerekir ki yazılımsal olarak yapacağımız bu işlemler sonucunda fan hızınız değişmezse büyük ihtimalle fanınız kirlenmiş ya da eskimiş olacaktır. Bu yüzden laptopunuzu açmanız sonrasında ise fanı temizlemeniz ya da fan değişimi yapmanız gerekebilir.

Laptop fan ayarını değiştirmek için kullanacağımız programın adı NoteBook FanControl. Aşağıdaki bağlantı ile GitHub üzerinden indirebilirsiniz:

https://github.com/hirschmann/nbfc/releases/download/1.6.3/NoteBookFanControl.1.6.3.setup.exe

Laptop Fan Hızını Değiştirme Adımları:

  1. Yukarı verdiğim linkten dosyayı indirin ve “Install” butonu ile yükleyin.
  2. Yükleme tamamlanınca bilgisayarınız arama kısmına NoteBook FanControl diye aratarak programı açın. (Masaüstü kısayolu oluşturmadığı için böyle açıyoruz.)
  3. “ya tıklayın ve laptop modelinizi seçin. (Eğer laptop marka ve modeliniz burada yok ise ona yakın bir model de seçebilirsiniz.)
  4. Apply“a basın ve “Enabled” yuvarlağını seçin.
  5. Şu an programınız çalışmaya başlamıştır. İstediğiniz fan hızına ayarlamak için sürgüyü hareket ettirin.

Not: Eğer sürgüyü en sağa getirirseniz fan kendini otomatik hız moduna alacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts